Kladenská Heligonka

V roce 1986 vznikla při tehdejším Domě kultury POLDI Kladno ojedinělá hudební skupina. Vznikla zcela spontánně z nadšení několika milovníků českých a moravských lidových písniček. Jak už název této lidové kapely naznačuje, hlavním hudebním nástrojem jsou "tahací harmoniky" HELIGONKY. Některé jsou už přes 70 let staré a to, že jsou stále schopné velmi dobře sloužit svému účelu, je dokladem stálé a dokonalé péče jejich majitelů.

Za patnáct let svého trvání hrála HELIGONKA na bezpočtu akcí doma i v mnoha zemích světa. Všude, kam přijede, rozdává pohodu a dobrou lidovou zábavu. Její hudba je oblíbena zvláště u starší a střední generace, ale i mnozí mladí si na polku nebo valčík zahrané od Kladenské HELIGONKY rádi zatančí při tanečních zábavách či plesech.

Není to jen nějaká "šumařina", Heligonkáři si zakládají na čistotě a jasu všech tónů svých nástrojů, které jsou ještě umocněny pěstěnými hlasy zpěvaček a zpěváků a samozřejmě i doprovodem dalších hudebních nástrojů včetně bicích.

Kapelníkem Kladenské HELIGONKY je od počátku Stanislav Bartoš ze Bělče, který je bezesporu také jedním z nejlepších interpretů na Heligonku u nás a možná i v Evropě.

Dokladem profesionálně odvedené práce při vytváření příjemné atmosféry lidové zábavy je i fakt, že Heligonkáři už vydali dvě kazety se svými písničkami, které se velmi dobře prodávají. Lidé tak mají možnost odnést si i domů trochu pohody, kterou dokáže HELIGONKA vytvořit na každém svém představení, ať už hraje v domovech důchodců či postižených lidí na venkovských i městských lidových veselicích nebo na zahraničním turné. Kazety jsou v prodeji přímo při každé produkci a také je možno je získat u kapelníka Stanislava Bartoše, Běleč 52, 273 63, p. Bratronice či prostřednictvím telefonu 312 659 012. U pana Bartoše si lze také domluvit koncert HELIGONKY.

Fotografie zachycují Kladenskou HELIGONKU při koncertu v bělečském kulturním domě, v prosinci 1999 na akci Společenské odpoledne (nejen) pro seniory.